Moc ciepła kontra skutki gradobicia. Usuwanie wgnieceń przy użyciu nagrzewnic

Idealna karoseria po usuwaniu wgnieceń nagrzewnicą

Moc ciepła kontra skutki gradobicia. Usuwanie wgnieceń przy użyciu nagrzewnic

Metodą alternatywną dla usuwania wgnieceń karoserii „na zimno” jest podgrzewanie określonej powierzchni w celu zwiększenia jej plastyczności. Przygotowane w ten sposób obszary można kształtować tak, aby zniwelować wszelkie nierówności metalowych elementów nadwozia, powstałe chociażby wskutek opadów gradu, uderzania spadających kasztanów, czy uderzenia w maskę samochodu piłką grających w pobliżu parkingu dzieci.

https://autoblacharnia.com.pl/blacharstwo-samochodowe/usuwanie-wgniecen/

Atuty specjalistycznego sprzętu do usuwania wgnieceń karoserii

 

Profesjonalne urządzenia stosowane w serwisach oraz warsztatach blacharsko-lakierniczych mają optymalne właściwości, dlatego wszystkie parametry użytkowania są odpowiednio zgrane dla osiągnięcia pożądanych rezultatów z zachowaniem wszelkich zasad oddziaływania zarówno na karoserię, jak i na otoczenie.

Do istotnych zalet wysokiej klasy nagrzewnic należą między innymi:

 

  • uniwersalność – bez względu na to, czy poprawkom poddawane jest auto osobowe, czy zastępcze, ta metoda może być stosowana na dowolnej karoserii,
  • bezpieczeństwo – brak otwartego płomienia oraz ciepło emitowane na około 5 mm w głąb przez kilka sekund; temperatura karoserii w ogrzanym miejscu wynosi 500-60o° C,
  • wbudowany system chłodzenia – innowacyjne nagrzewnice wyposażone są także w system chłodzący, który zapobiega samoczynnym wyłączeniom sprzętu,
  • wszechstronność – poza odnawianiem uszkodzonej karoserii, nagrzewanie usprawnia odkręcanie zardzewiałych lub „zapieczonych” śrub i nakrętek,
  • łatwość manewrowania – poręczna wersja nagrzewnicy sprawia, że dotrzeć można do wszystkich zakamarków auta,
  • bezinwazyjność – w określonych przypadkach ,gdy nie doszło do uszkodzenia lakieru, wystarczy ogrzać i naprostować karoserię, bez ponownego lakierowania.

 

Z usuwaniem wgnieceń wiąże się zazwyczaj szereg działań, natomiast dla zaoszczędzenia czasu oraz budżetu Klientów stosowane są metody i systemy, które bazują na rozwiązaniach ekonomicznych, a jednocześnie efektywnych. W związku z tym przywrócenie samochodowi korzystnego wyglądu można wykonać stosunkowo szybko, przy zachowaniu wysokiej jakości usług.

Ryzyko związane z chałupniczym usuwaniem wgnieceń – dlaczego lepiej zaufać fachowcom?

 

W poszczególnych kwestiach związanych z własnym autem można w pełni wykorzystać ogólnodostępne środki lub posiadane urządzenia i zaoszczędzić na serwisie. Przykładem może być chociażby utrzymanie wnętrza samochodu w czystości, wymiana płynów, czy nakładanie wosku. Niemniej jednak w amatorskim usuwaniu wgnieceń często stosowane są rozwiązania, które zaprzeczają zasadom dbania o auto i mogą dokonać w nim trwałych uszkodzeń.

 

Listę otwierają wszelkiego rodzaju palniki z mniejszym lub większym płomieniem otwartym. Trzeba niezwykłego wyczucia, aby faktycznie odpowiednio podgrzać powierzchnię karoserii, a bez wieloletniego doświadczenia wydaje się to być wręcz niemożliwe. Dochodzi zatem często do uszkodzeń nie tylko lakieru, ale też znacznie głębszych warstw poszczególnych elementów nadwozia, w tym także niemetalowych, czego przykładem bywają opalone reflektory, zderzaki, szyby.

 

Stosowanie takich palników, ale również suszarek do włosów, wszelkiego rodzaju przenośnych grzejników pokojowych, może także przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, ponieważ nie sposób ocenić dokładną temperaturę nawiewu, nawet gdy urządzenie ma możliwość regulacji poziomów. Nie sposób także ocenić, jak długo nieprofesjonalnym sprzętem należy ogrzewać karoserię, ponieważ tylko w przypadku profesjonalnych atestowanych urządzeń parametry te określone są przez producenta, a tym samym wiarygodne.

Rozwiązanie w blacharstwie – połączenie nagrzewnicy z usuwaniem wgnieceń

 

Przy niewielkich wgnieceniach wystarczy użycie nagrzewnicy oraz prawidłowe opracowanie karoserii od strony wewnętrznej, aby zniwelować wgłębienia i nie uszkodzić lakieru, natomiast nagrzewanie sprawdza się również przy większych szkodach, gdy wyprostowanie karoserii jest etapem pośrednim chociażby przed uzupełnieniem uszkodzonych warstw lakieru. Tak wszechstronne zastosowania są z powodzeniem praktykowane w solidnych warsztatach przez profesjonalistów.

Przeczytaj również Co zrobić w razie wypadku