Prawo jazdy – jak zdać za pierwszym razem

Teoretyczny kurs na prawo jazdy

Prawo jazdy – jak zdać za pierwszym razem

Przed Tobą egzamin na prawo jazdy i martwisz się wynikiem? Oto kilka sposobów, by nie dać się ponieść nerwom i zdać bezproblemowo:

Nie stresuj się kursem

Nie od dziś wiadomo, ze stres to nasz wróg. Może rozłożyć na łopatki nawet najlepiej przygotowanego kursanta. Dlatego ważne jest, byśmy przystępowali do egzaminu na prawo jazdy zrelaksowani i wypoczęci. Dobrą metodą jest wyobrażenie sobie, że jest to tylko próba generalna przed prawdziwym egzaminem – dzięki temu nie będziemy się tak bardzo stresować, a jednocześnie damy z siebie wszystko, by wypaść jak najlepiej.

Nie opuszczaj zajęć teoretycznych w kursie

Większość osób nie lubi teorii i uczenia się na pamięć przepisów drogowych. Kursanci chcieliby jak najszybciej usiąść za kierownicą i wyruszyć w drogę. Nie da się jednak zostać kierowcą bez przyswojenia podstawowych zasad ruchu drogowego. Poza tym, czeka Cię egzamin teoretyczny, więc lepiej być do niego dobrze przygotowanym.

Nie bój się pytać szkoleniowca lub innych kurantów

Jeśli na wykładzie coś jest dla Ciebie niejasne, zamiast udawać, że wszystko rozumiesz poproś instruktora o wyjaśnienie bądź powtórzenie niezrozumiałego zagadnienia. Bardzo często okazuje się, że inni również mają problem ze zrozumieniem tej samej kwestii, ale wstydzą się zapytać jako pierwsi. Nie podpytuj kolegów i koleżanek z kursu, gdyż oni również mogą mieć błędy w notatkach. Najlepszym źródłem informacji są instruktorzy, którzy na pewno chętnie wyjaśnią z Tobą wszelkie niejasności.

https://osk-filip.pl/prawo-jazdy/

Zaplanuj systematyczne jazdy wybranym samochodem

Nie rób długich przerw między jazdami. Optymalna ilość jazd to dwie-trzy w tygodniu. Jest to wystarczająca ilość, by nie wypaść z rytmu i jednocześnie się nie przeciążyć. Kilku tygodniowe przerwy są niewskazane, gdyż łatwo zapomnieć wtedy to, czego nauczyliśmy się ostatnim razem i trzeba się na nowo oswajać z samochodem.

Ubierz się wygodnie na jazdę podczas kursu

Wbrew pozorom odpowiedni ubiór może ułatwić bądź utrudnić zdanie egzaminu. Panie powinny w tym dniu zrezygnować z butów na wysokim obcasie, długich łańcuszków, które mogą przeszkadzać przy zmianie biegów czy klekoczących bransoletek, które mogą rozpraszać kursantkę i irytować instruktora. Panowie również powinni zadbać o to, by ubranie nie krępowało ruchów. Nie podchodź do egzaminu na prawo jazdy w sztywnej marynarce czy pantoflach ze śliską podeszwą.

Nie poddawaj się!

Nawet jeśli w trakcie egzaminu na prawo jazdy coś pójdzie nie tak, nie zniechęcaj się i walcz dalej. Przy popełnieniu niedopuszczalnego błędu instruktor natychmiast poinformowałby Cię o tym, że egzamin nie będzie zaliczony. Jeśli jednak egzaminator milczy, oznacza to, że wciąż masz szansę na zdanie!

Egzamin na prawo jazdy to naprawdę nic strasznego. Trzeba tylko zachować chłodną głowę i odtworzyć manewry, których nauczyliśmy się na szkoleniu, a będzie dobrze!

Polecamy również artykuł Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy kat. B?