Wypożyczalnia samochodów, Carsharing czy taksówka

Wypożyczalnia samochodów, Carsharing czy taksówka

Wypożyczalnia samochodów, Carsharing czy taksówka jak przeżyć w mieście bez własnego samochodu? W Polsce, na skutek zmian ustrojowych, rozwoju kapitalizmu i gwałtownej poprawy jakości życia, ludzie przywiązują stosunkowo dużą wagę do dóbr materialnych, które są wyznacznikiem społecznego sukcesu.

Główną rolę pełnią tu samochody, do których Polacy mają bardzo emocjonalny stosunek. Wciąż jeszcze pokutuje pogląd, że dobry (tzn. drogi) samochód, stanowi o wartości człowieka i jego wypozyczalnia samochodow osobowych i dostawczychżyciowym sukcesie. Na szczęście, powoli można zauważyć zmiany w mentalności rodaków i bardziej zdroworozsądkowe podejście do tematów motoryzacyjnych.

Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców dużych miast, gdzie ogromne natężenie ruchu i minimalna ilość miejsc parkingowych i wysokie opłaty za postój, wymuszają rozejrzenie się za innymi możliwościami przemieszczania się. Stąd, wzrastająca popularność alternatywnych form poruszania się po mieście m.in. za pomocą rowerów. Nie każdy jednak jest na tyle odważny, by wyruszyć na ruchliwą drogę dwukołowym pojazdem, dlatego większość zostaje przy samochodach, jednak niekoniecznie swoich. Chcąc poruszać się autem, ale nie inwestować we własny pojazd i miejsce parkingowe, można skorzystać z popularnego ostatnio carsharingu, taksówek oraz wypożyczalni samochodów.

Wypożyczalnia samochodów, Carsharing czy taksówka

Carsharing to rodzaj wynajmu aut, jednak nie jest to wypożyczalnia samochodów w klasycznym wydaniu. Jest to jakby „dzielenie się samochodem”, czyli wspólne korzystanie z pojazdów przez grupę osób, które jednak nie są ich właścicielami. Auta można wypożyczać nawet na kilka minut, a opłata jest naliczana za czas jazdy i ilość przejechanych kilometrów. Nie odbieramy ich w wypożyczalni samochodów, tylko w różnych punktach miasta – często tam, gdzie pojazd został pozostawiony przez ostatniego klienta. Nie ma tu też takiej obsługi jak w klasycznej wypożyczalni – pojazdy nie są każdorazowo czyszczone i przygotowywane, one po prostu mają ciągle służyć kolejnym klientom. Rezerwacja, również może odbywać się bezosobowo, poprzez specjalne aplikacje w smartfonie, za pomocą, których zamawiamy samochód, otwieramy go i uruchamiamy kluczykiem, który jest wewnątrz. Korzystanie z carsharingu, z założenia ma być proste, szybkie i tańsze od wynajmu auta z klasycznej wypożyczalni samochodów i taksówek.

Wypożyczalnia samochodów czy taksówka?

Taksówkarze w dużych miastach mają się całkiem dobrze i na pewno nie narzekają na brak klientów. Ludzie często korzystają z ich usług, zwłaszcza w awaryjnych sytuacjach, a podstawową zaletą jest tu fakt, że taksówki mogą wjechać prawie wszędzie, niezależnie od stref parkowania.  O popularności tego środka transportu może świadczyć też stale rozrastająca się liczba przedsiębiorstw taksówkarskich. Dla wielu osób, nieposiadających swojego samochodu, jest to jakaś alternatywa przemieszczania się po mieście, jednak sprawdza się głównie okazjonalnie. Dla chcących korzystać w sposób stały, może okazać się zbyt kosztowna i wtedy warto pomyśleć np. o wynajmie długoterminowym samochodu z wypożyczalni.

Wypożyczalnia samochodów ma plusy

Wynajem długoterminowy opłaca się tym mieszkańcom miast, którzy jednak potrzebują mieć samochód, lecz nie chcą inwestować w zakup i utrzymanie własnego pojazdu. Wynajmując auto z wypożyczalni, w pakiecie otrzymują również:

  • Ubezpieczenie pojazdu
  • Ogumienie odpowiednie do pory roku
  • Serwis techniczny samochodu
  • Auto zastępcze w razie awarii
  • Możliwość zmiany marki pojazdu

Każda decyzja skutkująca mniejszą ilością samochodów w mieście, ma kolosalne znaczenie dla poprawy stanu środowiska, które jak wiadomo jest coraz bardziej zanieczyszczone. Oczywiście, ideałem byłoby, gdyby wszyscy przesiedli się do środków komunikacji publicznej, ale to niestety niemożliwe. Pozostaje, więc mieć nadzieję, że popularność carsharingu, taksówek i wypożyczalni samochodów, przyczyni się do zmniejszenia pędu do posiadania własnych aut, co na pewno korzystnie wpłynie na powietrze w polskich miastach. Wypożyczalnia samochodów, Carsharing czy taksówka u nas zawsze wybierzesz to pierwsze.